O TvKortowo

Kilka ciekawych informacji o Nas

Telewizja Kortowo zajmuje się przygotowywaniem materiałów filmowych o Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Są to zarówno filmy o historii uczelni, jej dorobku naukowym, ofercie kształcenia jak i różnego rodzaju materiały dydaktyczne, promocyjne i reklamowe.

Telewizja Kortowo rejestruje wszystkie najważniejsze wydarzenia na uniwersytecie: uroczystości akademickie, wizyty ważnych osób, historyczne chwile uczelni. Jest też miejscem praktyk dla studentów kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pracownicy telewizji wspólnie ze studentami przygotowują program „Kortowizjer" emitowany na uniwersyteckiej stronie internetowej oraz na YouTube, współtworzą „Uniwersyteckie Klimaty" emitowane w olsztyńskiej telewizji publicznej. Zespół Telewizji Kortowo tworzą: Jerzy Olak, Dariusz Witkowski i Wioletta Ustyjańczuk- redaktor naczelny.

Historia

Telewizja Kortowo powstała w 1989 roku na Akademii Rolniczo-Technicznej jako Studio Telewizji Kasetowej z inicjatywy Krzysztofa Wołoczki i Jerzego Olaka. Wówczas w okresie dużej popularności kaset VHS technika wideo znalazła zastosowanie w dydaktyce. STK gromadziło filmy dydaktyczne polskie i zagraniczne oraz produkowało własne tytuły.

Drugim ważnym zadaniem studia była dokumentacja życia uczelni. Archiwizowane materiały wykorzystywano do produkcji filmów dokumentalnych, których największym zainteresowaniem cieszyły się kasety z juwenaliów. Powstawały również kasety promujące ofertę kształcenia, chór akademicki, zespół pieśni i tańca.

STK przeprowadzało szkolenia w zakresie obsługi kamer wideo oraz realizacji filmów. Produkcje STK były prezentowane na antenie TVP2, TVP3, TV BIZNES oraz w wielu telewizjach kablowych. Filmy kwalifikowane były także do pokazów na festiwalach w Lesznie, Poznaniu, Nowogrodzie, Lądku Zdroju oraz Gdańsku. Studio zrealizowało jedyny jak do tej pory film historyczny o Olsztynie. Telewizja aktywnie uczestniczyła w programach unijnych: TEMPUS i BIOPROS oraz zrealizowała własny projekt VIDEOCOM, w którym partnerami były uniwersytety w Gdański i Kłajpedzie.